PENTAX K-1 - Opis

Jaki jest aparat idealny?

Najnowszy, pierwszy pełnoklatkowy, cyfrowy aparat Pentax to efekt wieloletnich badań i prac projektowych. Model K-1 to nowy rozdział w historii tej marki.

Zastosowano w nim szereg innowacyjnych funkcji zapewniających najwyższą jakość fotografowania, zadbano też o wytrzymałą konstrukcję, która sprawdzi się w trudnych warunkach.  

Aparat K-1 zapewnia najwyższą jakość obrazu o doskonałej rozdzielczości

35 mm pełnoklatkowa matryca CMOS 
 

Około 36.4 efektywnych megapikseli

Wyjątkowa jakość obrazu dzięki matrycy CMOS

Wysoka rozdzielczość dzięki rewolucyjnym rozwiązaniom PENTAX

Aparat K-1 został wyposażony w pełnoklatkową matrycę CMOS z najwyższą rozdzielczością obrazu wśród całej linii aparatów z bagnetem K. Dzięki dużej powierzchni sensora i szerokiemu pokryciu pikseli aparat gwarantuje znakomite, bogate w detale zdjęcia z doskonałą gradacją kolorów. 

36.4 efektywnych megapikseli w aparacie K-1 rejestruje obrazy z niesamowitą ilością detali. Wyjątkowa szczegółowość zdjęć pozwala na wydruk nawet w formacie A2 (300 dpi) bez straty jakości. Wysoka rozdzielczość daje użytkownikowi możliwość swobodnej obróbki, kadrownia, przycinania i dopasowywania kompozycji zdjęcia. Dostosowany do obróbki plików wysokiej jakości, 14-bitowy system zapisu obrazu zapewnia płynna gradację i szeroką paletę barw.  

Budowa pozbawiona filtra AA

Optyczny filtr AA (antyaliasingowy) redukuje efekt mory jednak wpływa niekorzystnie na szczegółowość zdjęcia. Aparat K-1 posiada zaawansowany system symulacji filtra AA, który zapobiega niepożądanym efektom ale zapewnia wysoką rozdzielczość i zdjęcia bogate w detale. 

 

PRIME IV

ISO 204800

Nowy procesor obrazu zoptymalizowany do współpracy z 35 mm pełnoklatkową matrycą

Połączenie wysokiej czułości z niezwykłą jakością obrazu

K-1 posiada udoskonalony procesor obrazu PRIME IV. W porównaniu z poprzednią wersją PRIME III jest przystosowany do obróbki zdjęć najwyższej jakości, co pozwala na wyższą częstotliwość pracy. Zaawansowany algorytm odszumiania obrazu umożliwia uzyskanie szczegółowych obrazów nawet podaczas fotografowania w wysokich czułościach.

Dzięki połączeniu z nowym procesorem obrazu PRIME IV, zaawansowana technologia analizy sceny w pełnoklatkowym modelu K-1 pozwala na bardzo dobre odwzorowanie kolorów i optymalizuje ustawienia ekspozycji. Zastosowanie algorytmu „sztucznej inteligencji” sprawia, że aparat jest w stanie dopasować odpowiednie ustawienia nawet w trudnych warunkach.

 

Wykorzystując w pełni możliwości sensora i zaawansowanego procesora obrazu PRIME IV, aparat K-1 oferuje ustawienia czułości na poziomie ISO 204800. Pozwala to nie tylko uzyskać zdjęcia o zdumiewającej ilości szczegółów ale przezde wszystkim bogate w detale, z doskonałą gradacją kolorów i rozpiętością tonalną nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Dzięki tak wysokiej czułości każde zdjęcie będzie miało niepowtarzalny klimat i charakter.

System Pixel Shift Resolution 

 

System Pixel Shift Resolution to najnowsza technologia PENTAX bazującą na przesunięciu sensora. W porównaniu do klasycznej metody Bayera, rozwiązanie PENTAX pozwala na uzyskanie pełnej informacji RGB dla każdego piksela.

Gwarantuje to wyjątkowo wysoką jakość fotografii i jeszcze większą szczegółowość w odwzorowaniu detali. System wyposażono również w funkcję korekcji ruchu, która podczas zdjęć seryjnych automatycznie wykrywa poruszający się obiekt, a w czasie przetwarzania obrazu minimalizuje efekt poruszenia. 

 

*Podczas korzystania z tej funkcji, zalecane jest aby aparat znajdował się w stabilnej pozycji na statywie. W czasie fotografowania obiektów w ruchu system nie gwarantuje idealnego odwzorowania obrazu.

 


 

Pixel Shift Resolution 

Normalne zdjęcie

Informacja o kolorach

Informacja o kolorach

Poprzez wykonanie kolejno 4 zdjęć, każdy piksel zawiera pełną informację o kolorach i świetle.

Dla każdego piksela informacja o kolorze i świetle jest uzyskiwana tylko dla jednego koloru. 

*Aparat otrzymuje pełną informację o każdym pikselu więc zapewnia wysoką rozdzielczość zdjęcia i płynną gradację kolorów. 
*Przekłamanie kolorów i efekt mory nie występują, gdyż interpolacja nie jest wykonywana.

W systemie RGB, rozdzielczość dla każdego koloru to 1/2 G (zielony) 1/4 R (czerwony) i B (niebieski)

   
 

 

 

Uzupełnienie brakujących informacji o pikselach na podstawie pikseli sąsiadujących i oszacowanie informacji (interpolacja pikseli) 

 
 

W przypadku gdy szacowana informacja o kolorze nie pokrywa się z rzeczywistą, występuje efekt przekłamania kolorów i mory

 

 *Obrazy są przeznaczone wyłącznie do celów prezentacyjnych.

 

Funkcja korekcji ruchów 

Podczas fotografowania z systemem Pixel Shift Resolution K-1 pozwala wykorzystać nową funkcję korekcji ruchów. Kiedy ta opcja jest aktywna, aparat automatycznie wykrywa ruch obiektu podaczas ujęcia i minimalizuje niepożądane poruszenia w procesie obróbki.*

*Funkcja nie gwarantuje pełnej korekcji w każdym przypadku.  

Symulator filtra AA

Innowacyjny symulator filtra AA pozwala zminimalizować efekt mory


Dzięki mikroskopijnym drganiom matrycy symulator filtra AA (antyaliasingowego)* zmniejsza efekt mory tak samo efektywnie jak standardowy filtr AA.

Co więcej, pozwala użytkownikowi na samodzielny wybór poziomu redukcji lub całkowite wyłączenie tej funkcji. 


*Najlepsza funkcjonalność występuje przy czasie otwarcia migawki na poziomie 1/1000 sekundy bądź dłuższym.

*Funkcja nie może być łączona z niektórymi trybami fotografowania w tym z systemem Pixel Shift Resolution. 

 

Filtr AA

Symulator filtra AA

Funkcje korekty obiektywu*

Funkcja Fine Sharpness i Extra Sharpness
 

Dostępne w menu aparatu funkcje korekty pozwalają uzyskać idalne zdjęcie niezależnie od obiektywu

Narzędzia wzmacniania ostrości znacznie poprawiają odwzorowanie nawet trudnych struktur 

 

Aparat K-1 efektywnie kompensuje różnorodne parametry takie jak: dystorsja, aberracja chromatyczna, dyfrakcja, problem oświetlenia peryferyjnego. Kompensacja odkształceń jest dostępna także podczas pracy w formacie RAW.

*Możliwe podcza pracy z obiketywami D FA-, DA-, DA L- i FA-. Jednakże niektóre z tych obiketywów mogą nie być w pełni kompatybilne z tą funkcją.
 

K-1 został wyposażony w funkcję Fine Sharpness, która pozwala uzyskać bardziej delikatne, naturalne linie i kontury kształtów, niż ma to miejsce podczas normalnej obróbki obrazu. Dla uzyskania podkreślonych konturów, szczególnie w niskim kontraście dostępna jest także funkcja Extra Sharpness. Dzięki opcji wzmocnienia ostrości, będzie widoczny każdy detal i akcent. 

 K-1 sprawdzi się nawet w najtrudniejszych warunkach

 

Wbudowany mechanizm redukcji drgań SR II  

Pierwszy na świecie 5-osiowy system stabilizacji ze skutecznością 5EV*

K-1 wyposażono w nowoczesny 5-osiowy, kompatybilny ze wszystkimi wymiennymi obiektywami*, system stabilizacji obrazu SRII (Shake Reduction II). Pozwala to na wydajniejszą minimalizację efektu drgań wywołanych przechylaniem aparatu (dotyczy głównie fotografii makro) i tych, które powstały podczas realizacji ujęć i skuteczniej niż w przypadku gdy stabilizacja znajduje się w obiektywie. 5-osiowy system SR II kompensuje drgania na poziomie 5. kroków wartości ekspozycji. Nawet podczas wykonywania zdjęć panoramicznych, system wykrywa automatycznie położenie aparatu i kontroluje drgania powstałe podczas ujęć. 

 

*Kompatybilne obiektywy: mocowanie K-, KA-, KAF-, KAF2- i KAF3-; obiektywy z mocowaniem wkręcanym (poprzez adapter); obiektywy systemu 645- i 67 (poprzez adapter). Niektóre funkcje mogą być niedostępne z wybranymi obiektywami. 

 


SR: Wył


SR: Wł


SR: Wył


SR: Wł

Panoramiczne zdjęcia z SR II
 

Podczas robienia zdjęć panoramicznych, mechanizm SRII wykrywa ruch kamery i kompensuje wpływ innych wektorów. Dzięki temu K-1 rejestruje piękne obrazy o wysokiej rozdzielczości, zarówno w zdjęciach panoramicznych, jak i normalnym trybie bez konieczności zmiany jakichkolwiek ustawień. 

 

Diody doświetlające 

Wspomagają działanie aparatu w ciemności

Cztery źródła światła LED wspomagające użytkowanie K-1 są umiejscowione w strategicznych miejscach aparatu: nad obiektywem, za wyświetlaczem LCD, przy slocie na kartę pamięci oraz wejściu kablowym. Można je włączyć* za pomocą przycisku i korzystać z aparatu w ciemności.

*Lampki LED mogą być włączane i wyłączane według uznania. W ustawieniach początkowych są wyłączone.


Przy mocowaniu obiektywu


Za wyświetlaczem LCD


Slot kart pamięci


Wejście kablowe

 

Wysoka precyzja AE/AF przy oświetleniu -3EV

Wyświetlacz LCD wspomagający pracę w terenie 
 

Bardzo dokładna auto-ekspozycja i sprawny AF

Łatwo dostępne ustawienia jasności

Przy oświetleniu -3EV ciężko zobaczyć przedmiot gołym okiem, więc ręczne ustawienie ostrości jest prawie niemożliwe. K-1 zapewnia dokładną ekspozycję i autofocus przy fotografowaniu nawet w takich warunkach*. Jest to możliwe dzięki nowemu algorytmowi wgranemu do K-1. W połączeniu z mocnym procesorem zyskujemy nowe możliwości podczas fotografowania w ciemności.

 

Dzięki jednemu przyciskowi, nowa funkcja K-1, Outdoor View, wyświetla na ekranie LCD 5 konfiguracji jasności. Dzięki temu łatwo i szybko można dostosować poziom jasności do panujących warunków - rozjaśnić monitor przy oślepiającym słońcu lub ściemnić pod rozgwieżdżonym niebem.

 

*Testowane na ISO 100, 50 mm, F1.4 w temperaturze pokojowej


ustawienia plenerowe:-2


ustawienia plenerowe:+2

Kompaktowe i solidne body o wysokim stopniu odporności na warunki atmosferyczne, pył i wodę

K-1 z uszczelnionym obiektywem tworzy kompletny zestaw dla amatora mocnych wrażeń

87 uszczelek zamontowanych w K-1 oraz wodoodpornym gripie D-BG6 gwarantuje, że do urządzenia nie dostanie się woda lub pył. Dodatkowo w połączeniu z obiektywami z serii AW- lub WR-* otrzymujemy w pełni wodoodporny zestaw fotograficzny.

*AW – All Weather (wodoodporne, odporne na kurz), WR – Weather Resistant (odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne)

Konstrukcja odporna na temperaturę do –10°C 

Mechanizm DR II (Dust Removal II) 

 

Zaawansowany system usuwania zanieczyszczeń

Dla K-1 trudne warunki, takie jak deszcz, ciemność lub mróz nie stanowią przeszkód. 

Wykorzystując piezoelektryczne elementy, mechanizm DR II wytwarza ultradźwiękowe wibracje na panelu ze szkła optycznego znajdującego się tuż przed czujnikiem obrazu. Dzięki temu pozbywamy się wszelkich pyłków i brudów, które mogłyby przykleić się do czujnika oraz być widoczne na fotografii. 

*W przerwie od fotografowania w niskiej temperaturze zaleca się przechowywanie baterii w cieplejszym miejscu.

 

Wyjątkowo wytrzymała migawka

Strukturę korpusu wykonano z lekkiego stopu magnezowego

Nawet 300 000 cykli

Body K-1 jest wykonane ze stopu magnezu, który zapewnia doskonałą odporność na wstrząsy. Dodając do tego sztywną, metalową obudowę otrzymujemy wyjątkową trwałość i pełną niezawodność.

Po serii wymagających testów wydajności, migawka K-1 udowodniła swoją wyjątkową wytrzymałość nawet do 300 000 cykli. Zapewnia to precyzję oraz niesamowitą trwałość wymaganą przez profesjonalnych fotografów.

Perfekcja i innowacyjność

Ruchomy wyświetlacz LCD 

Innowacyjny mechanizm pozwalający ustawić wyświetlacz LCD pod preferowanym kątem

 

Na tylnej części obudowy K-1 umieszczono ruchomy wyświetlacz LCD, który można uchylić i obrócić o około 44 stopni w pionie i 35 stopni w poziomie. Wykonany z hartowanego szkła ekran o przekątnej 3,2 cala wyświetla obraz o rozdzielczości 1,037,000 punktów (w proporcjach 3:2). 

・Wychylenie pionowe: ok. 44°

・Wychylenie poziome: ok. 35°

Wyświetlacz Air Gapless 

Zastosowanie konstrukcji air-gapless pozwoliło na minimalizację efektu odblasków. Dodatkowym ułatwieniem jest również możliwość szybkiego dopasowania jasności wyświetlacza. 

   

Fotografowanie Live View

Autmatyczna korekta horyzontu

Wygoda fotografowania z każdej perspektywy

Narzędzie pozwalające na wykonanie zdjęcia bez niechcianych pochyleń

W trybie Live View, K-1 oferuje dostęp do szerokiej gamy narzędzi do fotografowania. Dzięki ruchomemu wyświetlaczowi LCD obraz na ekranie możemy zobaczyć z wielu kątów. 

Główne funkcje:

 • Wybór ostrzenia AF: Wykrywanie twarzy, Auto śledzenie, Wielosegmentowy Auto, Elastyczny i Punkt
 • Focus Assist – wspomaga ostrzenie manualne
 • Możliwość wyboru jednego z pięciu trybów siatki (kolor do wyboru biały lub czarny)
 • 16-krotne powiększenie dzięki któremu będziesz pewny, że zdjęcie będzie ostre w odpowiednim miejscu

Korzystając z systemu SR możemy wykonać odpowiednio zbalansowane zdjęcie. Dzięki funkcji automatycznej korekcji horyzontu* czujnik obrazu obraca się dostosowując się do przechyłu aparatu, dzięki czemu nadaje się do fotografowania z ręki. Funkcja dostosowania kompozycji** pozwala na dokonanie korekty minutowej kompozycji obrazu z przesunięciem matrycy, co jest bardzo pomocne przy fotografowaniu Live View ze statywem.

*Maksymalny kąt 12 stopni przy włączonym systemie SR

**Maksymalny zasięg: ok. 1,5 mm lub 1 stopień

Digital level 

Digital Level wyświetla dane dotyczące pionowego i poziomego nachylenia.

Dzięki temu wiemy pod jakim kątem znajduje się aparat podczas wykonywania zdjęcia, 

jest to szczególnie pomocne podczas fotografowania przy użyciu wizjera. 

Przykład działania Digital Level

Funkcja Smart 

Jeszcze łatwiejsza kontrola trybów

Pozwala na szybki dostęp do ustawień bez konieczności wyboru ich z menu widocznego na wyświetlaczu LCD.

 

Funkcje dostępne w wersji Smart 

Pokrętło trybu

Ustawienia

Fotografowanie przez wizjer: wyłączone

Fotografowanie Live View: Na wyświetlaczu

+/-

Zmiana ustawień ekspozycji

ISO

Czułość ISO

CH/CL

Zmiana pomiędzy trybem fotografowania ciągłego lub jednoklatkowego

BKT

Ustawienia bracketing

HDR

Zmiana trybu HDR

Grid

Fotografowanie przez wizjer: Wł./Wył.

Fotografowanie Live View: Zmiana wzoru siatki

SR

Zdjęcia: Wł./Wył. mechanizm SR

Filmy: Wł./Wył. mechanizm SR

Crop

Ustawienia funkcji Crop

Wi-Fi

Wł./Wył.

Wbudowany moduł GPS oraz elektroniczny kompas

Wbudowany moduł GPS zapewnia szybki dostęp do informacji dotyczących dokładnej lokalizacji czy czasu w którym wykonano zdjęcie. Aparat wyposażono dodatkowo w elektroniczny kompas, możliwość zapisywania logów GPS oraz tryb ASTRO TRACER.

Szerokość  Długość  Wysokość Godzina

 Status sygnału GPS Kierunek robienia zdjęć (azymut)

Automatyczne zapisywanie logów GPS

Moduł GPS wbudowany w K-1 pozwala na automatyczne zapisywanie logów. Dzięki tej funkcji, po przeniesieniu plików na komputer, możemy sprawdzić drogę jaką przebyliśmy podczas sesji fotograficznej używając np. Google Earth™.

ASTROTRACER 

Śledź i fotografuj ruch ciał niebieskich

Dzięki obecności wbudowanego modułu GPS, elektronicznego kompasu oraz mechanizmu SR, K-1 umożliwia śledzenie ruchu gwiazd i planet podczas fotografowania z wykorzystaniem długich ekspozycji. 

*Zalecane jest umieszczenie aparatu na statywie.

*Należy zapoznać się z instrukcją obsługi przed korzystaniem z funkcji Astrotracer.

*ASTROTRACER nie może łączyć się z niektórymi trybami fotograficznymi jak np. zdjęcia poklatkowe.

HD PENTAX-D FA 15-30mm F2.8ED SDM WR

Ustawienia wizjera optycznego

Idealna widoczność i szczegółowość w szklanym wizjerze pentapryzamtycznym

HD PENTAX-D FA 150-450mm F4.5-5.6ED DC AW

Przysłona : F6.3; Czas otwarcia migawki : 1/800 sek.; Kompensacja ekspozycji : 0.0EV; Czułość : ISO 100; Balans bieli: przypisana temperatura barwowa; Custom image: Jasny

Wizjer optyczny z niemal 100% pokryciem kadru

 

Zaprojektowany specjalnie do pracy z nową pełnoklatkową matrycą 35 mm optyczny wizjer zapewnia niemal 100 procentowe pokrycie kadru i powiększenie około 0,7x. Natomiast matówka Natural Bright Matt II pozwala na sprawną pracę z użyciem manualnego ustawiania ostrości.

*Matówka jest elementem zintegrowanym i nie ma możliwości wymiany.

Transparent LCD

Przezroczysty wyświetlacz wizjera 

 

K-1 jest wyposażony jest w przezroczysty wyświetlacz LCD wbudowany w wizjerze, na którym zobaczymy wybrane przez nas dane potrzebne do wykonania fotografii.

 

Digital Level - poziomica cyfrowa

Digital Level wyświetla dane dotyczące pionowego i poziomego nachylenia. Dzięki temu wiemy pod jakim kątem znajduje się aparat podczas wykonywania zdjęcia. Jest to szczególnie pomocne podczas fotografowania przy użyciu wizjera.  

Wybór danych wyświetlanych na ekranie w wizjerze 

Dane wyświetlane w wizjerze są przezroczyste i możemy je ręcznie włączać lub wyłączać, w zależności od zapotrzebowania. 

Wszystkie obiektywy APS-C z bagnetem K są kompatybilne z aparatem K-1

Od obiektywów szerokokątnych po super-teleobiektywy oraz seria DA- są kompatybilne z aparatem K-1 bez żadnej modyfikacji. Gwarantują niesamowitą jakość obrazu pomimo małej wagi i rozmiaru.

Obiektywy DA / DA Limited / DA 

Fish-eye zmiennoogniskowy

smc PENTAX-DA FISH-EYE10-17mmF3.5-4.5ED[IF]

Ultra szeroki kąt

zoom smc PENTAX-DA 12-24mmF4ED AL[IF]

Standoardowy zmiennoogniskowy 

smc PENTAX-DA★16-50mm F2.8ED AL[IF] SDM

HD PENTAX-DA 16-85mmF3.5-5.6ED DC WR

smc PENTAX-DA 17-70mmF4AL[IF] SDM

HD PENTAX-DA 18-50mmF4-5.6 DC WR RE

smc PENTAX-DA 18-55mmF3.5-5.6AL WR 

HD PENTAX-DA 20-40mmF2.8-4ED Limited DC WR

Teleobiektyw zmiennoogniskowy

smc PENTAX-DA★50-135mmF2.8ED[IF] SDM

smc PENTAX-DA 50-200mmF4-5.6ED WR

HD PENTAX-DA 55-300mmF4-5.8ED WR

smc PENTAX-DA★60-250mmF4ED[IF] SDM

Zmiennoogniskowy uniwersalny

smc PENTAX-DA 18-135mmF3.5-5.6ED AL[IF] DC WR

smc PENTAX-DA 18-270mmF3.5-6.3ED SDM

Ultra szeroki kąt

smc PENTAX-DA 14mmF2.8ED[IF]

HD PENTAX-DA 15mmF4ED AL Limited

Szeroki kąt

HD PENTAX-DA 21mmF3.2AL Limited

Standard

smc PENTAX-DA 35mmF2.4AL

Średni teleobiektyw

HD PENTAX-DA 40mmF2.8 Limited

smc PENTAX-DA 40mmF2.8 XS

Teleobiektyw

smc PENTAX-DA 50mmF1.8

smc PENTAX-DA★55mmF1.4 SDM

HD PENTAX-DA 70mmF2.4 Limited

smc PENTAX-DA★200mmF2.8ED[IF] SDM

smc PENTAX-DA★300mmF4ED[IF] SDM

Super-teleobietyw

HD PENTAX-DA 560mmF5.6ED AW

Standard/Macro

HD PENTAX-DA 35mmF2.8 Macro Limited

*Klasyfikacja z funkcją Crop.

Tryb CROP

Automatyczny wybór pola obrazowania w zależności od obiektywu

 

Z zamontowanymi obiektywami DA- DA Limited- lub DA- K-1,

tryb Crop automatycznie przełącza obszar obrazu do rozmiaru APS-C,

który obejmuje środkową część obrazu, podczas wyświetlania ramki przycinania w wizjerze.

Zapewnia to nie tylko obrazy o wysokiej rozdzielczości z około 15.36 megapikseli,

ale również skuteczny AF pokrywający czujnikami obszar obrazu.

Pozwala na fotografowanie pod kątem widzenia odpowiadającym obiektywowi o ogniskowej 35 mm dla pełnej klatki. 

Wizjer w trybie Crop Mode (pole obrazowania APS-C)

 Rama trybu

 

*Wyświetlacz pokazuje wszystkie punkty AF.

Personalizacja

Dostosuj K-1 do własnych potrzeb i wymagań


Użytkownik K-1 może dostosować tryb pracy aparatu do swoich indywidualnych potrzeb. 

  Tryb USER 

Pięć trybów do zapisu najczęściej wykorzystywanych ustawień podczas fotografowania. 

Panel sterowania 

Panel wyświetla listę używanych funkcji oraz ich status na wyświetlaczu LCD.

Przyciski optymalizujące pracę

1. Fx1 
Przyciskowi można przypisać jedną z siedmiu funkcji (domyślnie: RAW)

2.  Fx2  
Przyciskowi można przypisać jedną z siedmiu funkcji (domyślnie: Outdoor View Settings)

3. AF 
Przycisk do ustawienia jednej z opcji AF

4. Podgląd
Wybór podglądu w wizjerze bądź na wyświetlaczu

5. E-dial
Możliwość przypisania ustawień dotyczących ekspozycji

6. Funkcje personalizacji
W K-1 znajduje się 26 funkcji standardowych

 Przycisk blokady 

Aby zapobiec przypadkowym zmianom ustawień, K-1 wyposażono w przycisk blokady nieaktywnych klawiszy. Użytkownik może skorzystać z dwóch funkcji blokady: Pierwszej, uniemożliwiającej zmiany ekspozycji oraz drugiej, zapobiegającej zmianie ustawień operacyjnych. 

 

 


Kompaktowy i solidny korpus

Górny panel oraz rama K-1 zostały wykonane z solidnego i lekkiego stopu magnezu.

Wysoką odporność na niekorzystane warunki atmosferyczne, wodę i kurz zapewnia 87 uszczelek.

Z aparatu można korzystać w temperaturze do -10°C.

Front: Lustrzanka PENTAX APS-C
Tył: Lustrzanka pełnoklatkowa PENTAX 35 mm (K-1)

 

Struktura pływającego lustra 

Innowacyjny system PENTAX pozwolił zmniejszyć wielkość aparatu do minimum

Mocowanie obiektywu

Okno migawki

 Ruch głównego lustra

 Ruch głównego lustra bez struktury pływającego lustra

 Pozycja lutra podczas ruchu

Struktura pływającego lustra

 

 

Szereg funkcji pozwalających na zrobienie bezbłędnego zdjęcia                                                       

 

HD PENTAX-D FA 24-70mmF2.8ED SDM WR

Przysłona : F3.5 ; Czas otwarcia migawki: 1/160 sek.; Kompensacja eksozycji: 0.0EV;
Czułość: ISO 100; Balans bieli: Światło dzienne; Custom image: Portret

System analizy sceny w czaise rzeczywistym PENTAX

Połączenie możliwości AE i AF

Dzięki połączeniu z nowym procesorem obrazu PRIME IV, zaawansowana technologia analizy sceny w pełnoklatkowym modelu K-1 pozwala na bardzo dobre odwzorowanie kolorów i optymalizuje ustawienia ekspozycji. Zastosowanie algorytmu „sztucznej inteligencji”* sprawia, że aparat jest w stanie dopasować odpowiednie ustawienia, nawet w trudnych warunkach.

*Działa kiedy ustawienia AUTO ekspozycja działa w trybie Analiza Sceny AUTO i Tryb Użytkownika ustawiony jest na AUTO.

SAFOX 12 

Nowy system AF z rozszerzonym polem ostrości
 

PENTAX K-1 wyposażono w udoskonalony moduł AF SAFOX 12. 33 Punkty AF zostały rozmieszczone w taki sposób by pokryć całe pole obrazowania (25 punktów krzyżowych zostało umieszczonych w centrum kadru). Dzięki temu zapewniają efektywną pracę przy użyciu obiektywów o dużym otworze przysłony. 

Moduł AF SAFOX 12 

Technologia analizy sceny w czasie rzeczywistym i system AF umożliwiają uzyskanie znacznie lepszych efektów podczas fotografowania obiektów znajdujących się w ruchu.

Czujnik źródła światła jest umieszczony obok pryzmatu pentagonalnego, aby zoptymalizować dokładność autofokusa i zminimalizować wpływ źródła światła.

lustro  ścieżka optyczna  soczewka kondensująca

soczewka rozdzielająca  filtr IR-cut czujnik AF

System pomiaru ekspozycji wyposażony w czujnik RGB 86,000 pikseli

Precyzyjny pomiar na podstawie koloru, kształtu oraz ruchu obiektu
 

Wydajny czujnik RGB 86,000 pikseli dostarcza precyzyjnych informacji dotyczących koloru. Po dokładnym zbadaniu kształtu, koloru i ruchu fotografowanego przedmiotu dane są przekazywane do systemu analizy sceny w czasie rzeczywistym.

33-punktowy system AF z 25 punktami krzyżowymi 

Szybkie i prezyzyjne ustawianie ostrości dokładnie tam gdzie chcesz

 

33 punkty AF zostały rozmieszczone w taki sposób aby pokryć całe pole obrazowania. 25 punktów krzyżowych zostało umieszczonych w centrum kadru, co zapewnia efektywną pracę przy użyciu obiektywów o dużym otworze przysłony. 

 Cross-shaped sensor Linear sensor   F2.8 luminance flux linear sensor

AF z systemem wykrywania strumienia światła F2.8


System AF z sensorem wykrywania liniowego strumienia światła. Trzy centralne czujniki zostały zaprojektowane w taki sposób by zbierać strumień światła z obiektywu F2.8 dla uzyskania wysokiej precyzji autofocusa. Podczas użycia szybkiego obiektywu z wąskim polem widzenia sensory znacząco poprawiają sprawność działania systemu automatycznej ostrośći. 

Wybór strefy

Rozszerzone pole ostrości

Tryb pozwalający na wybór 9 punktów ostrości. Aparat wykrywa automatycznie obiekt, ustawia ostrość i śledzi fotografowany obiekt.

Możliwość wyboru jednego z 33 punktów AF oraz ustawienia na niego ostrości. K-1 będzie automatycznie podążać za obiektem i trzymać ostrość, nawet jeśli ten oddala się od wybranego punktu. Funkcja pozwala na wybór 9, 25 lub 33 punktów AF.*

*Liczba punktów AF może się zmniejszyć, jeżeli wybrany obszar obejmuje miejsca lub obszary poza ramką AF.

Auto tracking z systeme analizy sceny w czasie rzeczywistym PENTAX
 

Wspierana przez systemem analizy sceny w czasie rzeczywistym PENTAX, funkcja Auto tracking wykrywa obiekt dzięki szeregowi danych zebranych na podstawie np. jego koloru, dzięki czemu K-1 trzyma ostrość na wybranym przez użytkownika punkcie. 

System analizy sceny AUTO

Jeszcze lepsze dopasowanie parametrów obrazu dzięki inteligentnemu systemowi analizy

Zaawansowana technologia analizy sceny w pełnoklatkowym modelu K-1 pozwala na bardzo dobre odwzorowanie kolorów i optymalizuje ustawienia ekspozycji. Zastosowanie algorytmu „sztucznej inteligencji”* sprawia, że aparat jest w stanie dopasować odpowiednie ustawienia, nawet w trudnych warunkach.

 

*Działa kiedy ustawienia AUTO ekspozycja działa w trybie Analiza Sceny AUTO i Tryb Użytkownika ustawiony jest na AUTO. 

Multi-mode AE system

Migawka 1/8000 s

Wybierz najlepsze ustawienia auto-ekspozycji

Niesamowita dokładność i wytrzymałość

Oprócz tradycyjnych trybów: Program (P), Priorytet przysłony (A) i Priorytet Migawki (Tv), K-1 wyposażono  również w stworzony przez PENTAX tryb Priorytet Czułości (Sv) oraz Czas otwarcia migawki/Priorytet Przysłony (TAV). Oba mają zapewnić właściwą ekspozycję. Multi-mode AE zapewnia bardziej intuicyjną kontrolę nad ustawieniami ekspozycji, co pozwala w pełni oddać ruch obiektu i głębię obrazu. Zapewnia również szeroki zakres kompensacji ekspozycji ± 5EV, aby rozszerzyć zakres kontroli ekspozycji.

Sterowana elektronicznie migawka optymalizuję wydajność matrycy.  Pozwala otworzyć przysłonę  z maksymalną prędkością 1/8000 sekundy nawet w jasnych miejscach oraz w pełni korzystać z efektu bokeh. Migawka zapewnia również synchronizację w 1/200 sekundy. 

Super szybki Drive Mode
 

Zdjęcia najwyższej jakości w trybie seryjnym

Zapis w sekwencji 4,4 kl/s

Nawet 100 zdjęć w rozdzielczości 36-megapikseli

Nową migawkę stworzono z myślą o pełnoklatkowej matrycy. Jej mechanizm zapewnia wysoką precyzję pracy lustra i zapobiega jego drganiom. System szybkiej transmisji danych pozwala na zapis 17 klatek w formacie RAW (bądź 70 zdjęć w formacie JPEG w najwyższej jakości) w pojedynczej sekwencji z maksymalną prędkością 4,4 kl/s.  

Pamięć K-1 pozwala zapisywać dużą liczbę wysokiej jakości zdjęć wykonanych w trybie zdjęć seryjnych: 70 JPEG (17 RAW) w trybie CH, 100 JPEG (20 RAW) w trybie CH, 100 JPEG (100RAW) w trybie CI. *

*Dane przedstawiają przybliżone wartości podczas robienia zdjęć pełnoklatkowym aparatem 35mm, JPEG L-size, ISO 100

Hyper Program oraz Hyper Manual

Elsatyczna kontrola głębi oraz ruchu fotografowanego obiektu

W trybie Program (P), K-1 korzysta z sytemu PENTAX Hyper Program, który pozwala ustawić pożądany czas otwarcia migawki oraz przysłony za pomocą przedniego i tylnego pokrętła.. Dzięki temu nie musimy obracać aparatu podczas przełączania do trybu TV lub AV.

 Przednie pokrętło,   Tylnie pokrętło  Zielony przycisk    Przycisk AE-L 

 

Conceptual diagram of Hyper Program mode

Conceptual diagram of Hyper Manual mode

W trybie Hyper Manual (M),  po naciśnięciu jednego przycisku natychmiast ustawiana jest taka sama wartość przysłony i czasu otwarcia migawki jak w trybie P. Dodatkowo ustawienia ekspozycji przy użyciu przedniego i tylnego pokrętła. Dzięki funkcji AE-lock możemy zmieniać przysłonę i / lub ustawienia czasu otwarcia migawki przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnego poziomu ekspozycji.

Funkcja Smart na tryb ISO ułatwia zarządzanie trzema podstawowymi parametrami ekspozycji - przysłoną, czasem otwarcia migawki i czułością ISO.

Dotyczy to zarówno P i M.

Kombinacja czasu otwarcia migawki i przysłony nie może być zmieniona bez wpływu na zapamiętane wcześniej ustawienia ekspozycji. 

Kompozycja obrazu i funkcje fotografowania

Kreatywność i nieograniczone inspiracje

HD PENTAX-D FA 24-70mmF2.8ED SDM WR

Przysłona : F8.0 ; Czas otwarcia migawki : 1/500 sek. ; Kompensacja ekspozycji : -0.3EV ; Czułość : ISO 100 ; Balans bieli : AWB ; Custom image : Krajobraz

Custom Image

Spraw, by Twoje zdjęcie było wyjątkowe

Funkcja Custom Image pozwoli nadać zdjęciu ostatni sznyt. Do wyboru jest aż 13 trybów. ** W opcji Auto Select* aparat automatycznie wykrywa typ sceny lub przedmiot i dobiera najlepszą z możliwości oferowanej przez funkcję Custom Image.

 

 

* Custom Image przechodzi w tryb Auto Select kiedy ustawienia ekspozycji są w trybie automatycznym

**Parametry mogą się różnić w zależności od wybranego trybu

Flat

A selection of Custom Image modes

 • Automatyczny wybór 

 • Jasne

 • Żywe

 • Nasycone

 • Film odwracalny

 • Monochromatyczny

 • Krosowanie

 • Blady

 • Płaskie 

 • Naturalny

 • Portret

 • Pejzaż

 • Pomijanie wybielania

 

Funkcje clarity control i Skin Tone* 

Kompensacja tekstury przy zachowaniu wysokiego poziomu ostrości

 

Technologia Clarity control pozwala jak najlepiej uchwycić połyskliwe powierzchnie.

Reguluje gładkość miękkiej lub błyszczącej faktury,

pozwala kontrolować jakość tekstur i stopnień jasności.

Natomiast funkcja korekcji Skin Tone ** pozwala uzyskać naturalny odcień skóry.

 

 

 

*Obie technologie stworzone przez RICOH Co., Ltd.

**Funkcja Skin Tone działa tylko przy włączonym trybie wykrywania twarzy

Clarity Control: -4                 Clarity Control: -0                Clarity Control: +4

Skin Tone: Wyłączone                           Skin Tone: Włączone

HDR

Idealny balans świateł i cieni
 

Tryb HDR (High Dynamic Range)* odwzorowuje obraz takiej samej jakości jaką wychwytuje ludzkie oko. HDR wykorzystuje korekcję najjaśniejszych punktów i czarnych cieni, nawet przy bardzo wysokim kontraście, pozwala też ustawić zakres zmian ekspozycji lub skorzystać z funkcji automatycznej regulacji położenia. ** W tym trybie zdjęcia mogą być zapisywane w formacie RAW, rozszerzenie można zmienić wyłączając tryb HDR, lub zmieniając jego ustawienia. Używając oprogramowania komputerowego obraz RAW może być podzielony na trzy pliki, każdy z nich można zapisać niezależnie.

 

 

*Funkcja HDR nie działa przy wszystkich trybach fotografowania i nie jest kompatybilna z niektórymi innymi funkcjami

**Automatyczna regulacja położenia jest wyłączona podczas pracy w trybie Interval lub Interval Movie

Wielokrotna ekspozycja

Uwolnij kreatywność

Dzięki funkcji wielokrotnej ekspozycji 2 lub nawet 2000 zdjęć można połączyć na jednym obrazie. Użytkownik ma do dyspozycji trzy tryby: average, additive oraz comparative brightness.  

Podczas korztysania z opcji Live View, K-1 wyświetla półprzezroczysty obraz już przechwyconego zdjęcia na wyświetlaczu LCD, co pozwala dokonać dokładnego wyrównania obrazów.

 


 

Cyforwe filtry

Pozbądź się nudy
 

K-1 oferuje 9 filtrów cyfrowych dostępnych podczas fotografowania, oraz 21 filtrów do wykorzystania podczas dalszej edycji zdjęcia. Na jedną fotografię można nałożyć do 20 filtrów.

CTE

Nowy wymiar koloru
 

W przeciwieństwie do automatycznego trybu balansu bieli, który jest przeznaczony do tłumienia źródła światła i jego wpływu na obraz, tryb CTE (Color Temperature Enhancement)  podkreśla dominujący kolor w zależności od temperatury barw. Ta funkcja sprawdza się podczas fotografowania wschodu i zachodu słońca lub ośnieżonych krajobrazów pod zachmurzonym niebem. Zapobiega również utracie kolorów takich jak ciemne zielenie czy bladoróżowe.

 

AWB                                                                  CTE

Nagrywanie filmów

Poklatkowe filmy 4K

Filmy Full HD z efektem rozogniskowania tła

Stwórz niezwykłe filmy w najwyższej rozdzielczości

Pentax K-1 pozwala na nagrywanie filmów Full HD (1920 x 1080 pikseli; 60i/30p) w formacie H.264. Aparat wyposażono w gniazdo na zewnętrzny mikrofon i słuchawki. Użytkownik może korzystać z funkcji redukcji szumu wiatru, ręcznych ustawień poziomu nagrywania dźwięku oraz monitorować jego natężenie.

Tryb poklatkowy  pozwala nagrywać obrazy powoli ruszającym się obiektom, a następnie połączyć je w jeden film. Można go odtworzyć w rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli)*.Tryb poklatkowy połączony z funkcją Star Stream zapewnia  niezwykłe ujęcia gwieździstego nieba.

* Podczas odtwarzania filmu na innym urządzeniu niż K-1 zaleca się użycie komputera lub innego urządzenia, które jest kompatybilne ze standardem 4K.

 

Moduł Wi-Fi

Steruj aparatem z poziomu smartfona

K-1 można połączyć bezprzewodowo ze smartfonem czy tabletem. * Aplikacja Image Sync pozwala wygodnie przeglądać zdjęcia i korzystać z funkcji podglądu na żywo, zmieniać ustawienia aparatu, uruchomić migawkę czy pobrać zdjęcia z aparatu.**

* Aplikacja Image Sync jest wymagana dla zdalnych operacji fotografowania i przeglądania. Image Sync można pobrać za darmo z App Store (dla iPhone) lub Google Play ™ (dla smartfonów Android ™). ** W celu uzyskania pomocy wejdź na oficjalna stronę RICOH IMAGING


 

Kompatybilny z IMAGE Transmitter  

Tethering fotografii
 

Dzięki zainstalowaniu oprogramowania IMAGE Transmitter 2 i połączeniu z K-1 kablem USB, można obsługiwać aparat z poziomu komputera- przenosić i zapisywać nagrane obrazy. 


 

Praca nad zdjęciami w formacie RAW już z poziomu aparatu

 

Zdjęcia w formacie RAW mogą być edytowane już w aparacie. Zmodyfikowane pliki zapisywane są z rozszerzeniem JPEG i TIFF, a użytkownik może skorzystać z szerokiej gamy opcji wykończenia bez konieczności przesyłania fotografii na komputer. 

Podwójny slot kart SD

Przechowuj fotografie o najwyższej rozdzielczości na dwóch kartach SD

Gniazdo pamięci w K-1 pozwala na używanie dwóch kart SD, z możliwością wyboru trzech trybów zapisywania danych: "Serial", aby przechowywać dużą liczbę zdjęć kolejno w jednej i drugiej karcie; "Duplikat” do tworzenia kopii zapasowych oraz "RAW / JPEG Division" do zapisywania zdjęć w zależności od ich formatu. 

 

Digital Camera Utility 5

Exclusive software for high-quality finish and browsing

Supported by the acclaimed SILKYPIX® image development engine, this software allows you to browse through captured images and develop them into RAW-format files on a computer. It is compatible with the K-1’s new features, including the Flat mode of the Custom Image function and the Motion Correction function of the Pixel Shift Resolution System.

do góry