RICOH WG-M2: WODO- I WSTRZĄSOODPORNA KAMERA Z ULTRASZEROKOKĄTNYM OBIEKTYWEM 204 STOPNI

Na przełomie marca i kwietnia w Europie w sprzedaży pojawi się nowa wersja zaawansowanej kamery RICOH WG-M2. Nowy model w porównaniu do WG-M1 zyskał jeszcze bardziej opływowe kształty, a w lekkiej i bardzo wytrzymałej obudowie znalazło się miejsce dla szerokiej gamy zaawansowanych funkcji. WG-M2 jest pierwszą kamerą Ricoh pozwalającą na nagrywanie filmów 4K. Wyposażono ją w ultra szerokokątny obiektyw (204 stopni), a szczelna obudowa zapewnia wodoodporność (na głębokości do 20 metrów), jest wytrzymała na upadek z wysokości do 2 metrów i umożliwia funkcjonowanie w temperaturze do -10 °C. Sugerowana przez producenta cena detaliczna WG-M2 wyniesie 299 Euro.

Dla większego komfortu korzystania w WG- M2 wprowadzono szereg usprawnień: wygodną funkcję, która wibracją informuje użytkownika o rozpoczęciu i zakończeniu nagrywania; możliwość nagrywania w pionie niezależnie od pozycji w której ustawiona jest kamera; siedem trybów przetwarzania obrazu (Image Effect) oraz szeroką gamę funkcji do edycji filmów m.in. zapis pojedynczej klatki czy podział klipu. Do WG-M2 można też dokupić wiele dodatkowych akcesoriów ułatwiających korzystanie z kamery podczas uprawiania sportu.

* Ta funkcja może okazać się niedostępna w przy pewnych ustawieniach i trybach nagrywania.

GŁÓWNE CECHY

WG-M2 pozwala na wybór spośród dwóch możliwości nagrywania – z wykorzystaniem pełnych 204 lub 151 stopni. W drugiej opcji użytkownik może skorzystać z minimalizującej drgania kamery funkcji Movie Shake Reduction**. Kamera umożliwia nagrywanie klipów wideo 4K (3840 x 2160 pikseli, w proporcjach 16:9) z prędkością 30 klatek na sekundę.*** WG-M2 pozwala również na rejestrację wysokiej rozdzielczości filmów przy zachowaniu niskiej kompresji (100Mbps)****. Dla nagrań w jakości Full HD użytkownik może skorzystać z prędkości 60 kl/s. Do jego dyspozycji są również: tryb filmu poklatkowego, który można przyśpieszyć 30, 60 lub 150 razy w stosunku do standardowej prędkości; tryb Endless Recording*****, który automatycznie tworzy pliki wideo łączące 5, 10 i 25 minutowe nagrania; tryb High-Speed Movie ******. Kamerę wyposażono również w port micro-HDMI (typ D).

* Kąt widzenia może różnić się w zależności od wybranych ustawień nagrywania w tym wielkości obrazu.

** Kąt widzenia automatycznie zostaje zmniejszony gdy włączana jest funkcja Movie Shake Reduction.

*** Maksymalny czas nagrywania wynosi 25 minut lub gdy wielkość pliku osiągnie 4GB.

**** Dla osiągnięcia tego poziomu przepływowości kamera musi być ustawiona w trybie 4K i S-Fine, jednocześnie urządzenie musi korzystać z karty micro SDXC (UHS-1 Speed Class 3).

***** Maksymalna długość pojedynczego nagrania wideo może się różnić w zależności o wybranej wielkości obrazu.

****** Kąt widzenia w trybie szerokim. Nagranie jest utrwalone w jakości HD (120 kl/s) i odtworzone z prędkością 30 kl/s. Maksymalna długość nagrania wynosi 4 minuty.


1.     Wytrzymała obudowa 

Najnowsza kamera Ricoh sprawdzi się nawet w bardzo trudnych (ekstremalnych) warunkach i nie wymaga stosowania specjalnej wodo- lub wstrząsoodpornej obudowy. Po zamontowaniu nasadki na obiektyw dedykowanej do fotografii pod wodą z WG-M2 można filmować nieprzerwanie przez 2 godziny na głębokości do 20 metrów (odpowiednik normy IPX8 lub JIS Class 8). Urządzenie jest również odporne na upadek z wysokości do 2 m*, kurz (odpowiednik normy IPX6 lub JIS Class 6) i temperatury do -10°C.

* Mierzone według standardów testowych opracowanych przez RICOH IMAGING- (upadek z wysokości 2 metrów na drewnianą sklejkę o grubości 5 cm) – zgodnymi z Method 516.5-Shock, MIL-Standard 810F.


2.     Nowe funkcje i większe możliwości

Urządzenie wyposażono w wibracyjną funkcję powiadamiania o rozpoczęciu i zakończeniu nagrywania filmu oraz możliwość rejestracji wideo w trybie pionowym nawet gdy kamera jest ustawiona w pozycji horyzontalnej lub do góry nogami. Dużym ułatwieniem jest również szybki dostęp do funkcji edycji filmów.


3.     Siedem trybów przetwarzania obrazu – Image Effect

Dzięki kilku trybom edycji obrazu Ricoh WG-M2 pozwala na tworzenie niepowtarzalnych i kreatywnych nagrań. Przed rozpoczęciem nagrywania użytkownik może wybrać jeden z nich: Jasny, Naturalny, Monochromatyczny, Cienowany lub Wysoki Kontrast.

* Dostępne efekty mogą różnić się w zależności od wybranego trybu nagrywania.


4.     Optymalny balans bieli podczas nagrywania filmów i robienia zdjęć pod wodą

WG-M2 pozwala na optymalne odwzorowanie kolorów oraz kontrastu podczas pracy pod wodą. Gdy użytkownik włączy tryb podwodny, kamera automatycznie przełącza się na odpowiedni tryb balansu bieli. Dzięki temu możliwe uzyskanie naturalnych ujęć bez przewagi zielonych i niebieskich odcieni.


5.     Bezprzewodowe sterowanie z poziomu smartfona lub tabletu

Dzięki zainstalowaniu na smartfonie lub tablecie aplikacji Image Sync użytkownik może skorzystać z podglądu na żywo zdjęć i filmów (przy ustawieniach nagrywania Full HD (1920 x 1080 pikseli) lub HD (1280 x 720 pikseli, 30 kl/s) oraz z łatwością zarządzać na odległość niektórymi z funkcji kamery – zmienić ustawienie balansu bieli, poziomu ISO czy kompensację ekspozycji. Dzięki aplikacji użytkownik może również przesyłać bezprzewodowo zdjęcia i filmy.

* Dodatkowa aplikacja pozwalająca odtwarzać filmy w formacie MOV na urządzeniach z system operacyjnym Android.


6.     Dodatkowe funkcje

  • Wyświetlacz LCD o przekątnej 1,5”
  • Możliwość robienia ultra szerokokątnych zdjęć o kącie widzenia 202 stopni
  • Tryb zdjęć seryjnych do 8 kl/s
  • Zakres ISO od 200 do 6400 (in still-image shooting modes)
  • Kompensacja ekspozycji na poziomie ±2EV
  • Wybór metody pomiaru wielosegmentowy i punktowy
  • Tryb redukcji szumów wiatru
  • Kompatybilność z kartami micro SD, micro SDHC oraz micro SDXC


Opcjonalne akcesoria

O-CC163 Pokrowiec na aparat

Wygodny pokrowiec zaprojektowany specjalnie dla modelu WG-M2 można z łatwością przymocować do paska lub plecaka

O-CC1631 Etui ochronne

Wygodne etui chroni kamerę przed zadrapaniami i poplamieniem

do góry